Češi mírně zaostávají


K internetu se už dnes může připojit v podstatě každý. Stačí mít jen odpovídající zařízení, například v podobě počítače, případně tabletu nebo chytrého telefonu. Do celosvětové sítě se dostanete na vrcholku himalájských hor i na Ďáblových ostrovech. V současnosti je prostě on-line takřka každý, kdo po tom touží. Česká republika však v tomto ohledu trochu zaostává, jelikož je u nás stále hodně lidí, co se připojí jednou za uherský rok nebo dokonce internet nikdy nepoužilo.

binární kód

Dle statistik se v naší zemi denně připojí k internetu zhruba 60% lidí, což není tak strašné číslo. Ovšem největší podíl na tom mají mladiství a lidé středního věku. Naopak, penzisté a lidé, kteří mají těsně před důchodem, se k internetu připojují jen ve velmi omezené míře. Není to ani polovina obyvatel v této věkové kategorii, což je oproti vyspělejší západní Evropě velice nízké číslo. Navíc je mezi seniory stále mnoho lidí, kteří se nikdy v životě k internetu nepřipojili. Je jich okolo milionu a půl. Přitom v takovém Dánsku, potažmo v Nizozemsku či Velké Británii existuje pouze mizivá skupina obyvatel, která nikdy na internetu nebyla.

Hlavní rozdíl mezi jednotlivými věkovými kategoriemi nespočívá pouze v počtu návštěv internetu, ale rovněž v odlišných aktivitách, které na celosvětové síti provozují. Starší ročníky, pokud už internet využívají, tak hlavně k četbě zpravodajství, případně kontroly mailů. Informace jiným způsobem obvykle nehledají. Naopak, střední a mladá generace využívá ve velké míře vyhledávače. Každá však za jiným účelem. Zatímco lidé mezi dvaceti a třiceti vyhledávají hlavně informace týkající se práce, respektive studia, mládež se primárně zaměřuje na zábavu, speciálně pak na on-line hry.
digitální kódování

Není všude

Nižší frekvence používání internetu v České republice se dala tak trochu čekat. Zatímco v západní Evropě má připojení prakticky každý, u nás to ještě není pravidlem. A to i když se dnes můžete k internetu připojit pomalu i pomocí mikrovlnné trouby.


Posted in Nezařazené