Naučte se šetřit

K rozhodnutí, že potřebujeme začít šetřit peníze, nás mohou vést různé důvody. Někdo by si přál jet na vysněnou dovolenou či si koupit nové auto a někdo zkrátka není schopen s penězi vyjít do další výplaty.
Níže Vám přinášíme několik tipů, jak své výdaje snížit a snáze se přiblížit vysněnému cíli.
peněženka v košili
Jezte méně venku
Když si svačinu či oběd do práce připravíte doma, tak můžete ušetřit nemalé peníze. Zajít si na meníčko a koupit bagetu v automatu je sice pohodlnější, ale jsou to zbytečné výdaje.
Když kávu, tak vlastní
Jestliže máte ve zvyku si každé ráno při cestě do práce kupovat kávu z automatu, tak to změňte. Kávu si připravte doma a vezměte si ji s sebou v termosce nebo si ji uvařte až v práci. Nejenže bude lépe chutnat, ale zároveň máte dalších pár korun do plusu.
Pozvěte k sobě přátele
Místo večerního posedávání v baru s přáteli, je raději pozvěte k sobě. Bude Vás to stát mnohem méně.
Na nákup jedině se seznamem
Vždy než půjdete nakoupit, tak si připravte seznam se vším, co potřebujete a striktně se ho držte. Pokud i přesto skončíte s plným košíkem věcí, které o vlastně nepotřebujete, tak místo supermarketů nakupujte menších obchodech, kde není tolik lákadel.
Sledujte akce
Když už jsme u těch nákupů, tak je dobré také zmínit, že je vhodné sledovat různé akce a slevy. Na některé věci či potraviny se vyplatí třeba týden nebo dva počkat, než budou levnější. Také můžete využít různých portálů na internetu, které nabízí srovnání cen. Těch pár minut času, které do hledání investujete, se vyplatí.
Určete si limit
Spočítejte si své týdenní výdaje a stanovte si limit, který nesmíte překročit. Hned po výplatě si rozdělte peníze do čtyř obálek (na každý týden jednu) a užívejte je s rozmyslem.
Knihy si půjčujte
Jestliže rádi čtete, tak místo návštěvy knihkupectví si raději zajděte do knihovny.
tužky a mince
Vyrábějte
Místo nákupu drahých dárků pro své blízké je zkuste vyrobit. Na internetu naleznete nepřeberné množství nápadů a návodů na všelijaké drobnosti. Dárek vyrobený ručně a s láskou mnohdy potěší mnohem více než kupované předměty. Jako bonus si užijete zábavu a možná se i něčemu přiučíte.
Udělejte něco pro ovzduší
Místo autem se do práce dopravujte MHD nebo ještě v lepším případě na kole či pěšky. Ušetříte tak peníze i tím potěšíte planetu.
Opravujte a recyklujte
Roztrhané nebo už dlouho nenošené oblečení zkuste přešít a dát mu další šanci. Vyjde to levněji než nákup nových kousků. Další možností je oblečení, které už nenosíte, měnit například s přáteli či jej prodat na internetu.
Nekuřte
Čtete správně. Přestaňte kouřit nebo to alespoň omezte. Tento zlozvyk nás měsíčně stojí opravdu hodně peněz, nemluvě o jeho dopadu na zdraví.

Posted in Nezařazené