Není Vaše zahrada jedovatá?


Některé rostliny, které s takovou láskou pěstujeme, mohou být jedovaté. Jestliže žijí v domě jen osoby dospělé, jistě nebezpečí otrav tolik nehrozí. Jestliže se v okolí nebo přímo v domě (ke kterému zahrada patří) vyskytují děti, je už riziko mnohem větší. Děti rády experimentují a ochutnávají neznámé.

Jedním z keřů, který může být potencionálně nebezpečným, je pámelník.Možná ho podle názvu mnoho lidí nezná. Pokud ale řeknu, že jsou to bílé kuličky, které tak hezky pod nohama praskají, už jistě každý ví, o čem je řeč. Právě plody jsou u pámelníku jedovaté. Vědecké studie se nemohou shodnout na tom, jestli jsou tyto plody jedovaté prudce nebo jen mírně.

o   Podle těch starších stačí k otravě malé množství.
o   Podle novějších by se musel dospělý člověk přejíst.

Čím větší opatrnost, tím lépe

Velkým nebezpečím pro malé děti je přítomnost ptačího zobu. Jeho plody si snadno mohou splést s plodem borůvky. Ačkoliv prý nejsou chuťově dobré, děti rády vyzkouší vše. Otravu způsobují alkaloidy, které jsou v plodech zastoupené. Zajímavé je, že ptáci mohou spotřebovat až stonásobně vyšší dávku nežli savci a nic se jim nestane. Krásným zahradním keřem se může stát i štědřenec. Ten v sobě skýtá nebezpečí největší. Je jedovatý celý.

Krásná rostlina se žlutými kvítky vyvolá po požití
–         zvracení
–         průjmy
–         ospalost
–         halucinace.

Jestliže je organismus oslabený, může dojít i k poruchám srdeční činnosti.Nejhorším nepřítelem se může stát něžná konvalinka. Jestliže ochutnáte plody, poznáte její zákeřnost za dvě hodiny. Někdy i za delší dobu. Čekají Vás silné křeče, bolesti, slinění a pálení úst. A to už po pěti bobulích. Konvalinka je nebezpečná více v lese než na zahradě. Může se vyskytovat mezi brusinkami, a tak být snadno zaměnitelná. Plody obou rostlin jsou si velice podobné.

Posted in Nezařazené