Překrásný starobylý kuchyňský nábytek

Koupili jste starou chalupu? Jděte se podívat na půdu, zda tam nenajdete starobylý nábytek. Určitě tam nějaký bude, lidé ho totiž na půdy odkládali – co kdyby se jednou hodil… A věřte, že vám se jistě hodit bude. Vždyť takový starobylý nábytek je jakýmsi navrácením k minulým dobám. A kdyby mohl mluvit, dozvěděli byste se plno tajemných příběhů z minulosti.
Dnes se starobylý nábytek navrací do módy.

Tento styl začíná být čím dál více populární a oblíbený, a to právě na chaloupkách či v rodinných domech. Vrátí totiž své majitele zpět do minulosti a umožňuje jim zapomenout na dnešní moderní dobu. Do této atmosféry vtáhne každého, kdo se jen na chvíli posadí a zasní se.

PŘÍBORNÍK NEBO KREDENC?
Původní kredence, které bývaly překrásně zdobené, stávaly v pokojích nebo jídelnách bohatých domů. Lidé do nich zpravidla ukládali vzácnější nádobí. Jak šel čas, tento kus nábytku dostával střízlivější podobu. Lidé ho začali dávat do kuchyně a ukládali do něj již běžné nádobí. Místo vzácných kredenců nastoupili příborníky.

Do kredence nyní dáváme hrnce, pekáče a různé kuchyňské náčiní. Někdo dokonce do kredence ukládá i suché potraviny.
Příborník zaujímá své místo nejčastěji v jídelním koutu nebo pokoji. Vystavuje se do něj sváteční servis, broušené sklo, talíře, mísy, ubrusy a dečky.

SKLENÍK NEBO VITRÍNA
Vitrína bývá z větší části prosklená skříň různého tvaru a velikosti. Skleník je vysoká skříň, většinou s jedněmi dveřmi, které jsou z části prosklené. Vitríny a skleníky se používaly k vystavování vzácného skla, porcelánu a jiných předmětů.

Pokud nějaký takovýto klenot najdete, určitě se ho nevzdávejte. Stačí, když ho pořádně očistíte a ošetříte, a on vám bude ještě několik let dobře sloužit a dělat parádu.

OŠETŘENÍ STAROBYLÉHO NÁBYTKU
Pokud si sami nevěříte, svěřte raději poškozený nábytek restauratérovi, který ví, jak ho ošetřit správně. Pokud si troufnete sami, začněte tím, že nábytek šetrně omyjete a zbavíte všech nečistot. Následně ho budete muset zbrousit a ošetřit voskem.

Používá se přírodní včelí vosk, který se nanáší štětcem nebo hadříkem po celé ploše. Nechá se působit celý den a následně se rozkartáčuje tvrdším kartáčem. Vosky dnes najdete hned v několika barvách, a protože jsou citlivé na vodu, je vhodnější vybrat ten voděodolný.

Posted in Nezařazené