Rekreační chaty a chalupy jsou častým terčem zlodějů

Ve Středočeském kraji je na prodej mnoho rekreačních chat, je to oblast, kde lidé mají relativně vyšší příjmy, prodávají byty a staré opuštěné chalupy a bydlení řeší koupí rodinného domu se zahradou. Řada rekreačních objektů tak zůstává opuštěných a zvláště v chatových koloniích jsou pak terčem zlodějů, kteří se násilným vniknutím snadno zmocní cizího majetku. Tato trestná činnost se také velmi obtížně objasňuje, a pokud nejsou na místě zachovalé otisky prstů, je prakticky nemožné lupiče dopadnout, ti nejsou navíc ve své činnosti ničím rušeni.

chata v lese

Mezi nezvanými hosty bývají i lidé bez domova, cizinci, stává se, že v chatě tráví mimo sezonu třeba několik dnů, kde i přespávají. Pokud je uvnitř jen starý nábytek a žádné cennosti tu nejsou, jejím majitelům pak spíše vadí skutečnost, že někdo cizí, s pochybnými hygienickými návyky, spal v jejich posteli a využíval třeba i jejich ložní prádlo. V poslední době bylo zaznamenáno i několik požárů, některé vznikají z nepozornosti, ovšem výjimkou nejsou ani ohně založené úmyslně, aby po sobě nezvaní hosté zahladili všechny stopy.
rybářská chata

Jak si počínat při zazimování chaty

· Nenechávejte v chatě žádné cenné předměty.

· Odvezte pokud možno také veškeré nářadí a žebříky nebo ocelové trubky, páčidla a věci, s nimiž mohou lépe páchat trestnou činnost.

· Vyplatí se i montáž bezpečnostních bateriových „online“ kamer, které snímají pohyb a odesílají signál přes webové rozhraní. Vhodné jsou i bezpečnostní zámky, mříže na okna a podobné bezpečnostní prvky.

· Nezapomínejte vypnout přívod elektřiny a uzavřít hlavní uzávěr vody.

· Všechny potraviny včetně trvanlivých (mléko, mouku apod.) rovněž odvezte, tím nezvaným hostům znesnadníte dlouhodobější pobyt.

· Bezpečnostními zámky můžete zabezpečit i sklepy a kůlny.

· Vyfotografujte si objekt zvenčí i zevnitř a sepište si, co uvnitř zůstalo, může se to hodit při vyšetřování vloupání.

· Dnes jsou na trhu různé elektronické bezpečnostní prvky na bázi alarmu, které majitele varují pomocí lokátoru GPS, pracují v tichosti, čímž lupiče nevarují, a vy můžete mezitím informovat policii. V kombinaci s kamerovým systémem, který přenáší online data, to může být účinná zbraň.