Jedlá soda je známá svým širokým využitím (nejen v kuchyni), ale o některých jejich účincích možná ještě nevíte.
Pojďme si na úvod říct, jak se taková soda vlastně vyrábí:
Její výroba není vůbec jednoduchá záležitost a domácí výroba je nemožná, takže určitě nezkoušejte, je to dokonce nebezpečné.
Jedlou sodu tedy získáme zahříváním uhličitanu vápenatého a vody, ve které je rozpuštěn amoniak a jedlá sůl. Kvůli výparům amoniaku je její výroba nebezpečná, dokáže totiž ošklivě poleptat dýchací cesty. V této fázi se na dně začne usazovat hydrogenuhličitan sodný. Tekutina se odpaří a zůstává jedlá soda.
Získali jsme představu, co to jedlá soda je a nyní se pojďme pustit do očekávaných kouzelných účinků tohoto prášku:
· vlasový šampon
Půl hrnku teplé vody smíchané se sodou (použití cca jednou za dva týdny) nahradí beze všeho šampony kupované a kondicionéry.
· přírodní suchý šampon
Jedna až dvě lžíce jedlé sody vmasírujte do vlasů a začněte vyčesávat prášek ven. Skvělá „rychlovka“, pokud nemáte čas na mytí vlasů vodou.
· odstranění make-upu
Hrstka sody s trochou vody Vám pomůže přírodně omýt make-up a veškeré nečistoty z obličeje.
· koupel
Opět použijte půl hrnku jedlé sody, vsypte do teplé vody a cca 20 minut relaxujte. Výsledkem je čistá a hebká pokožka.
· bělení zubů
Není vhodné použít k vybělení zubů sodu samotnou, ale pokud smícháte se solí, glycerinem a mátovým nebo jiným voňavým olejem, okouzlujícího úsměvu jistě dosáhnete.
· použití v kuchyni
Pro ženy se jedná o nedocenitelný bílý prášek. Samozřejmě využijeme v lednici, kde soda pohltí všechny nežádoucí zápachy, ale zároveň pročistí ucpanou kanalizaci, odstraní velké množství skvrn, které jsou v kuchyních či koupelnách zkrátka běžné.
· zklidňující účinek
Věděli jste, že místo drahého gelu proti svědění úplně postačí štípanec od hmyzu potřít jedlou sodou? Velice zmírňuje svědění.