Zdravý životní styl

Díky technickému pokroku je dnes čím dál běžnější, že mnoho lidí pracuje pouze v sedě u počítače, a této činnosti se posléze věnují i doma. Téměř každý člověk navíc vlastní aspoň jedno auto, které využívá i pro dopravu na místa, kam lze dojít pohodlně pěšky, a to za relativně krátkou dobu.

Svou náplň práce zřejmě jen tak nezměníte, ale to, čemu se věnujete ve svém volném čase, ovlivnit můžete, a to třeba:
 
•    jízdou na kole
•    změnou jídelníčku
•    zapojením se do kolektivu
 
Zkuste nahradit dopravu autem například jízdou na kole. Nejen že si protáhnete tělo a získáte lepší fyzičku, ale budete se cítit lépe i po psychické stránce. Při pohybu se vám totiž v těle uvolňují endorfiny, díky kterým se cítíte šťastnější. Právě proto si nakonec fyzický pohyb oblíbíte, stejně jako všichni ostatní.

Dalším způsobem, jak se můžete cítit po fyzické a psychické stránce lépe, je samozřejmě změna jídelníčku. Jestli máte sedavé zaměstnání, omezte příjem tuků a sladkostí. Naopak se snažte jíst takové potraviny, které vám dodají tu správnou energii, která nepovede k nárůstu tuku.

Rozhodně se ale v jídle neodbývejte, protože únava a nedostatek energie vašemu zdraví nijak neprospějí. Připravte si doma zdravou svačinu, například směs krájené zeleniny, kterou můžete jíst celý den. Vyhnete se tak pocitu hladu, a třeba vám zdravé jídlo pomůže i s hubnutím.

Když máte volný čas, vyraztes přáteli ven, třeba na procházku. I chůze totiž zlepšuje vaši fyzickou kondici, a pokud chodíte často a pravidelně, můžete tím nahradit i jiné druhy cvičení.
 
Nepodceňujte zdraví životní styl, neboť svými aktivitami v přítomnosti ovlivňujete svou kondici a zdravotní stav v budoucnosti. Díky zdravému životnímu stylu se můžete vyhnout některým běžným chorobám a komplikacím, které jsou spojovány se stářím, nebo je o několik let oddálit, a to už za to stojí. Navíc tak můžete být příkladem pro celou svou rodinu. Venkovní aktivity se tedy mohou změnit na příjemnou rodinou zábavou.