5 zásad při řízení, na které jste možná už zapomněli


1.       Telefon

Druhá nejčastější příčina nehody je nepozornost za volantem. Obrovské procento pramení z užívání mobilních telefonů. Jsem řidičem teprve čtyři roky a to, co jsem už viděl za volantem by vydalo na velmi tlustou knihu. Nejhorší jsou ti, kteří chatují, čí píší sms na dálnici. Poznáte je už z dálky. Drží se v pravém pruhu, jedou od krajnice ke krajnici a občas zavítají kolem i do levého pruhu. Rychlost si drží nižší, než je běžných 120-130 km/h. Takoví lidé si myslí, že vnímají okolí kolem sebe, ale opak je pravdou.
dopravní nehoda


2.       Levé zrcátko

Mnoho z vás si teď může říci, že levé zrcátko je přece samozřejmost. Ano, většina se při změně pruhu kouká do levého zrcátka ale častokrát ne dost brzy. Kouknou se až při zahajování jízdního manévru ať už to je změna pruhu, či odbočení. Děje se tak proto, že mozek má většinu mechanických činností v autě už automatizovanou, to je příčina faktu, že už nevnímá, jaké má být správné načasování. Schválně si všimněte, až někdy budete řídit, s jakým předstihem se do zrcátka podíváte.


3.       Blinkr s předstihem

To samé, jako se zrcátkem. Nejhorší scénář poté nastane, když řidič zapomene směrovku spustit úplně.
dopravní zácpa


4.       Hlídání slepého úhlu

Za naším levým ramenem je oblast, která není vidět v žádném ze zpětných zrcátek. Všichni o ní ví, ale každému se za život stalo, že si zapomněl onu skrytou oblast zkontrolovat. Nehody způsobené nehlídáním slepého úhlu bývají často vážné, protože k nim dochází při vysokých rychlostech na přípojných pruzích dálnic a rychlostních silnic.


5.       Pravidlo dvou vteřin

Největší problém vůbec. Lidé mají sklony přeceňovat brzdné dráhy svých automobilů a také své reakční prodlevy která je právě velká dvě vteřiny. Nejvíce nehod vznikne právě nedodržením bezpečné vzdálenosti. Předcházet špatnému rozestupu se dá jednoduše. Zaměříme se pohledem na nějakou věc podél silnice (patník, svodidlo, značka) a odpočítáme čas, za kterou daná věc překlene vzdálenost mezi vozidlem vepředu a námi. Tento čas musí být delší dvou vteřin.

V autoškole do nás všech tyto věci vtloukali neustále. Ale s postupem času na tyto zásady zapomínáme, a to už docela brzo. Opakování je matka moudrosti, a proto je třeba si všechny tyto věci neustále připomínat.


Posted in Nezařazené