Báječná léta pod psa


Autor: Michal Viewegh
Česká literatura 20. a 21. století
Román – rodinný, humoristický
Retrospektivní kompozice (pasáže vyprávění o rodině jsou přerušovány úryvky ze „současnosti“ a rozmluvy s redaktorem, konec knihy chronologicky)
er forma (někdy ich- výpisky z deníku)
Druh: epika
Žánr: Próza
Téma: báječná léta (léta dospívání) pod psa (70-80. léta doba komunismu)
Námět: Autor se snaží zachytit pomocí vlastníc zkušeností obraz dětství, dospívání v rodině, pokoušející se čelit totalitnímu diktátu.
Motiv: Atmosféra 60. let až po pád komunismu. Příběh mladého inteligentního člověka a jeho Rodiny
příběh o pejskovi
Knihou provází nadprůměrně inteligentní chlapec se zvláštním jménem Kvido svým pesimistickým a lehce sarkastickým pohledem na svět. V knize se také objevují dialogy mezi Kvidem a redaktorem o knize úryvku který jsme právě přečetli a také úryvky z deníku.
Příběh začíná, když byl Kvido ještě v břiše jeho matky a zaútočil na ně pes a končí narozením jeho dcery Anny a Sametovou revolucí. Hlavní hrdina nás provází celým jeho životem, jeho první láskou Jaruškou, jeho první povídkou a také jeho bizardní rodinou.
Chlapec vyrůstá v Praze až do roku 1968 po kterém se stěhují do Sázavy. Rodina dlouhou dobu přežívá v prosklené terase, kde se třesou zimou. Až s příchodem Paca se otec rozhodne se situací něco dělat, a vstoupí do VUML. V přiděleném bytě žijí později i s babičkou Líbou.
čtení na pláž
Kvido vystuduje a rozhodne se odejít z vysoké školy a stane se z něj vratný, v naději, že vydá knihu. Jeho otec musí po návštěvě Pavla Kohouta opustit své pracovní místo a stát se také vrátným. To ho psychicky zničí. Matka se proto rozhodne, že jediné, co otci pomůže je příchod jeho vnučky. Otcova psychická nemoc ale přetrvává i po narození dítěte. Kvido napíše román, který nemůže být vydán, a tak se situace zlepší až po roce 1989.
Autor se vyjadřuje k politické situaci s nadsázkou a humorem. Kromě humoru a nadsázky jsou v knize zdůrazňovaly a zesměšněny typické prvky

Posted in Nezařazené