Pro domácího kutila i profesionální dílnu

Soustruhy jsou zařízeními, které se používá k obrábění polotovarů, nejčastěji kruhového průřezu a nejčastěji kovového materiálu. V dnešní době jsou však k dispozici i zařízení, které jsou primárně určeny pro obrábění dřeva či třeba plastů. Taková zařízení jsou uzpůsobena nejenom rozměry, ale také převodovým ústrojím, aby bylo možné nastavit otáčky pro obrábění opravdu precizně.

soustruh

Například u zařízení, která jsou určená k obrábění dřeva, je typické, že mají poměrně jinou stavbu než zařízení určená na kovy. Není to přitom myšleno ve smyslu konstrukčních prvků, které jsou stejné, avšak spíše tím, jakou má celé zařízení konstrukci. Na první pohled je možné vidět, že soustruhy určené na dřevo jsou celkově méně bytelné než ty určené pro obrábění kovů. Je to dáno tím, že dřevo nevytváří tak velký odpor proti odběru třísky, a proto je možné veškeré konstrukční prvky realizovat v menších průřezech

Co rozhoduje při výběru soustruhu?

  • Požadované otáčky > nároky na převodové ústrojí zařízení
  • Velikost nástroje, který chcete upínat > velikost upínací hlavy
  • Množství nástrojů, které je možné upnout na nástrojovou hlavu > pohodlí a rychlost při obrábění
  • Způsob pojíždění nástrojové hlavy po ližinách > nejčastějším způsobem je ruční pohon pomocí kliky
  • Umístění celého zařízení > na výběr je volně stojící nebo stolní varianta
  • Rozměry obrobku > velikost zařízení

průmysl
Abyste mohli pro své účely vybrat vhodné zařízení, měli byste si uvědomit, co vlastně budete od tohoto zařízení požadovat.
Budou-li to menší dřevěné polotovary, není problém pořídit si i stolní variantu tohoto zařízení, díky čemuž je možné očekávat pohodlnější manipulaci se zařízení, avšak také menší řezný výkon a podobné vlastnosti. Všechno je to o vyhledání vhodného kompromisu, a to především v případě, kdy jste omezeni na jedno zařízení, které si můžete pořídit.