Vaření a pečení s dětmi

Maminky, nemějte strach a vařte a pečte s Vašimi dětmi. Určitě máte strach, že to Vašemu dítěti nepůjde nebo že to jídlo bude nepoživatelné, nebude krásné nebo že to Vaše dítě nebude bavit, atd. Není tomu tak, vaření a pečení s dětmi je zábava, která Vaše dítko může zabavit i na několik hodin.

zdobené muffiny

V kolika letech začít s vařením s našimi dětmi? Od narození mějte Vaše děti v kuchyni, například v kolébce, ohrádce, cestovní postýlce, když vaříte. Povídejte jim, co právě v kuchyni děláte, jak krájíte to a tamto, jakou zeleninu přidáváte do polévky, co dáváte do těsta na dort. Pro dítě bude příjemné poslouchat Váš hlas, uvědomí si, že je potřeba vaření nějaký čas věnovat a že se to všechno vynikající jídlo samo neudělá.

Ideální čas, kdy s touto „zábavou“ začít, je v období, kdy už Vaše dítě stojí, chodí a udrží se samo na nohou. Tady už je dítě schopné uchopit lžíci, lžičku nebo vařečku a může začít s vařením. Obvykle je tomu tak okolo 1 roku. To už je období, kdy Vám dítě může pomoct různé věci přisypávat, míchat, osahá si těsta, může začít různé přísady i ochutnávat.

Čím dříve dítě necháte, aby se s ingrediencemi seznámilo, tím dříve se stane Vaším plnohodnotným parťákem ve Vaší kuchyni.

V 18ti měsících a výše už Vaše dítě zvládne vykrajovat cukroví, míchat těsto, dávat do těsta vejce, přisypávat ingredience, aj. Je také krásné, když například děláte zeleninový salát a Vaše dítě Vám u toho ujídá a ochutnává všechnu tu zdravou zeleninu.
zdobení cukroví

Když pečete vánoční cukroví, Vaše dítě Vám může pomáhat od samého začátku. Dítě Vám pomůže zadělat těsto, potom Vám pomůže vyválet těsto, vykrájí s Vámi jednotlivé vánoční motivy, pomůže Vám je přenést na pečící papír, nakonec Vám může pomoct i se zdobením. Pro dítě je to obrovská motivace a radost, když pak vidí konečné dílo na tácku a ví, že to cukroví dělalo vlastně samo.

Malé děti by měly být schopné udělat si kakao, namazat si chléb s marmeládou nebo máslem, obložit si vlastní domácí pizzu, dozdobit si cupcaky nebo muffiny, umíchat si vejce, atd.

Učíte tím Vaše dítě samostatnosti, zručnosti a dovednosti. Navíc si tím Váš potomek vypěstuje pozitivní návyk k pečení a vaření.

Všechno ochutnávání, zdobení a následná radost z vlastního díla vykouzlí Vašim dětem úsměvy na tvářích.

Obrovské množství maminek, rodičů své děti k vaření nepustí, protože mají strach z nepořádku, nemají dostatek trpělivosti a myslí si, že ve výsledku všechno bude mnohem horší, než kdyby si to udělali sami. Ale tak to není. Nemějte strach tuto aktivitu provozovat s dětmi, vrátí se Vám to na 1 000x.